مشاوره ، طراحی ، نظارت ، اجرای و ساخت تجهیزات موتور خانه بخار وتاسیسات مکانیکی ، تامین و نصب ماشین آلات صنایع غذایی و دارویی
دیگهای بخار ماشین سازی اراک

انواع دیگ بخار 

  • کوروگیت در کوره های فایر تیوب 
  • دیگ های بخار سیار
  • دیگ های بخار واتر تیوب
  • دیگ های بخار ترکیبی  
  • دیگ های بخار و آبگرم فایر تیوب
  • دیگ های سیکل ترکیبی HRSG
  • دیگ خانه و تجهیزات جانبی دیگ بخار
کوروگیت در کوره های فایر تیوب
با توجه به اینکه کوره های دیگ بخار محل احتراق سوخت وهوای خروجی از مشعل می باشد ، بنابر این دمای کوره تا حدود زیادی افزایش پیدا خواهد کرد که این افزایش دما موجب انبساط حرارتی کوره عمدتا" در جهت طول کوره خواهد شد (بعلت طول نسبتا" زیاد نسبت به سایر ابعاد ) لذا در صورت عدم مهار این انبساط طولی تنش های ناخواسته در دیگر قطعات بویلر نظیر تیوب پلیت ها وشل بویلر خواهد شد که کوروگیت کردن کوره راه حلی است مناسب جهت مهار این نوع انبساط از دیگرمزایای کوروگیت باتوجه به فواصل نزدیک به هم و پروفیل خاص آن ، ضخامت فولاد بکار رفته در کوره می باشد که بطور چشمگیری کاهش خواهد یافت . وبا توجه به افزایش سطح کوره وکاهش دمای آن عمر بویلر نیز طولانی تر خواهد شد . لذا از این طریق صرفه جویی زیادی در مصرف مواد در عین افزایش کیفیت بعمل خواهد آمد. لذا ماشین سازی اراک علاوه بر استفاده از کوره های کوروگیت شده در محصولات خود ، به عنوان محصولی جانبی به سایر سازندگان دیگ عرضه می دارد . حتی درسایر مواردی نیز که نیاز به این تکنولوژی دارند مثل اکسپنشن جوینت مبدل های حرارتی نیزاز این روش استفاده می نماید. ماشین سازی اراک با استفاده از تجهیزات پیشرفته توانایی فرم دهی کوره های دیگ بخارتحت استانداردهایBSEN 12953    و BS  2790 در محدودۀ زیر را دارا می باشد.
طول قطعه: 1000 تا 6000mm
قطر داخلی: 650 تا 1700 mm
دامنه موج کوروگیت: 38 تا 67 mm
ضخامت ورق: 8 تا 22 mm
طول موج کوروگیت :   نامحدود

دیگ های بخار سیار

دیگ های بخار سیار از جمله محصولات گروه دیگ بخار شرکت ماشین سازی اراک می باشد که در سایزها وفشارهای مختلف بنابه سفارش صنایعی از جمله : راه سازی ، لاستیک سازی ، معادن ، عمل آوری بتن بخصوص در مناطق سرد ، خطوط لوله وصنایع وابسطه به نفت ، هواپیما سازی ، ستاد حوادث غیر مترقبه هنگام بلایای طبیعی وهمچنین بعنوان دیگ اضطراری بهنگام تعمیرات اساسی صنایع مختلف بخصوص مواد غذایی استفاده می شوند. این نوع دیگ ها بعلت داشتن قابلیت انتقال به مکانهای مختلف جهت کاربردهای مقطعی وکوتاه مدت وبعضا" بدون نیاز اسکورت جاده ای وعدم وابستگی به امکانات جانبی نظیر آب وبرق وگاز شهری ، بدلیل وجود مخازن آب وسوخت وهمچنین استفاده از دیزل ژنراتور سه فاز در مجموعه سیار که همگی سبب مزیت نسبی این دیگها شده است باعث گردیده در هر نقطه ای در کوتاه ترین زمان ممکن نسبت به تولید واستفاده از بخار اشباع درکمال ایمنی و اطمینان اقدام نمود.


دیگ های بخار واتر تیوب

 با توسعه روز افزون صنایع مختلف در کشور ونیاز به دیگ های بخار باظرفیت وفشار کاری بالاتر ، استفاده از دیگ های بخار Water Tube (لوله آبی) اجتناب ناپذیر بود . که با توجه به عدم تولید کافی این نوع از دیگ ها نزد سازندگان داخلی وتقاضای بالای مشتریان وبعضا" مراجعه آنها به شرکتهای خارجی ، ماشین سازی اراک را بر آن داشت تا همگام با تولید دیگ های بخار Fire Tube ودیگ های بخار نیروگاهی H.R.S.G طراحی وساخت دیگ های بخار Water Tube را نیز در برنامه کاری خود قرار دهد که هم اکنون طراحی وساخت چندین دستگاه دیگ بخار ازاین دست را جهت صنایع نفت وگاز در دست اجراء دارد. این شرکت دیگ های بخار واتر تیوب را در سه نوع O-Type , A-Type , D-Type تولید می نماید که در ظرفیت وفشار کاری گوناگون همراه با Super Heater و Economizer بصورت Package ویا نصب در محل ساخته وراه اندازی می نماید.


دیگ های بخار ترکیبی

دیگ های بخار ترکیبی بصورت دیگ های بخار فایر تیوب با محفظه احتراق واتر تیوب می باشند که همچون دیگر دیگ های مرسوم دارای کوره ولوله های انتقال حرارت جابجایی در دومرحله بوده وبه جهت افزایش سطح انتقال حرارت در بخش خروجی از کوره وهمچنین کاهش دمای محصولات احتراق ورودی به لوله های جابجایی از لوله های فین دار استفاده شده است .
از ویژگی های خاص این طرح امکان نصب سوپر هیتر دراین محفظه احتراق اشاره کرد . بدین طریق دمای بخار حاصل شده افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد .همچنین کاهش زمان لازم جهت به ظرفیت رسیدن از دیگر ویژگیهای این طرح می باشد . ضمنا" بدلیل مجهز بودن این نوع بویلر به کوره های موج دار از تنش های وارده به دیگر اجزاء دیگ کاسته شده است .
225 psi  / 15/5 bar  gفشار کاری
دمای بخار خروجی با سوپر هیتر: 320 درجه سانتی گراد
ظرفیت: 15ton/hr

دیگ های بخار و آبگرم فایر تیوب

در این نوع دیگ ها ، محصولات احتراق پس از عبور از کوره به داخل لوله هایی که جهت انتقال حرارت در نظر گرفته شده اند هدایت میگردند و انرژی حرارتی خود را به آبی که این لوله ها را فراگرفته منتقل می کنند به همین خاطر نام این دیگ ها را فایر تیوب گذاشته اند . این دیگ ها از نوع Wet Back و Dry Back می باشند که بنابه درخواست مشتری در حالت دیگ بخار از سایز 1000 پوند بر ساعت تا سایز 120،000 پوند بر ساعت تا فشار کاری 450 پوند بر اینچ مربع و در حالت دیگ آبگرم از  4MBTU تا 64MBTU طراحی و ساخته می شوند .
در طول فرآیند ساخت،کلیه خطوط جوش بر حسب نیاز و مطابق با استاندارد مورد آزمایشات مختلف از جمله رادیو گرافی (RT)، آلتراسونیک (UT) ،مایع نافذ (PT) و تست مغناطیسی  (MT) قرار می گیرند . همچنین مزیت تولید دیگهای بخار این شرکت انجام عملیات تنش گیری در دمای 20±600 (ششصد بعلاوه و منهای بیست درجه) درجه سانتیگراد جهت از بین بردن تنش های حاصل از عملیات های فرم دهی وجوشکاری بر روی قطعات مورد استفاده در دیگ می باشد . این عمل در بین سایر سازندگان تقریبا" منحصر بفرد است .
لوله های داخل دیگ در دو مجموعه قرار گرفته اند وبه پاسهای 2و 3 تقسیم بندی وتعریف می شوند . عبور گازهای حاصل از احتراق از کوره به عنوان پاس اول و دو پاس لوله توانایی جذب حد اکثر حرارت را توسط آب ایجاد می نماید . بطوریکه بازدهی این دیگ ها بین 91 تا 92 درصد برمبنای Lower Heating Value ایجاد می شود که با نصب سوپر هیتر واکونومایزر بر روی دیگ های بخار می توان این بازدهی را بالاتر برد .

دیگ های سیکل ترکیبی HRSG

دیگ های بخارسیکل ترکیبی یا H.R.S.G (Heat Recovery Stem Generator) درواحدهای نیروگاهی جهت تولید برق ورسیدن به بازدهی بالاترازسوخت، استفاده می شوند که عمدتا" سوخت این نیروگاه ها گاز طبیعی می باشد. گاز داغ خروجی توربین های گازی که حدودا" 550 الی 560 درجه سانتیگراد دما دارند را ازداخل این تجهیزات عبور داده وهمانند دیگ های بخارواتر تیوب ، آب را تبدیل به بخار می نماید . بخار آب حاصله صرف چرخاندن توربین های بخار ونهایتا" تولید برق می گردد . این دیگ ها در دو نوع افقی وعمودی ( Vertical , Horizontal ) ساخته ومورد بهره برداری قرار می گیرند . هر کدام از این دونوع مزایا ومعایبی دارند که بنا به درخواست وشرایط مشتری در شرکت ماشین سازی اراک ساخته می شوند.


دیگ خانه و تجهیزات جانبی دیگ بخار

داشتن تجهیزات جانبی مناسب وطراحی اصولی خطوط وتجهیزات در یک دیگ خانه باعث افزایش عمر مفید دیگ خواهد شد . بهره برداری هرچه مفیدتر وبا راندمان بالا تر از تاسیسات موجود نیاز به آشنایی وانتخاب مناسب این تجهیزات دارد .
ماشین سازی اراک با سابقه طولانی در طراحی وساخت ونصب این قبیل تجهیزات آمادگی انجام مشاوره مهندسی در حین خرید وهمچنین طراحی وساخت ونصب وراه اندازی کل تجهیزات دیگ خانه را دارد .در این خصوص تولید مدارک مختلف مانند نقشه های P&ID ، نقشه های Piping و تهیه نقشه های مکانیکال سایر تجهیزات مانند دی ریتور ، منبع کندانس ، مخازن تزریق مواد شیمیایی ، منبع Blowdown برای هر سایتی و شرایط گوناگون بهره برداری امکان پذیر است .
 
حداقل تجهیزات مورد استفاده در دیگ خانه به شرح زیر است :
1- سختی گیر : جهت حذف سختی های رسوب گذار در دیگ بخار
2- دی ریتور : جهت حذف گازهای محلول در آب مانند اکسیژن ودی اکسید کربن
3- منبع جمع آوری کندانس : به منظور جمع آوری کندانس بخار برگشتی وهدایت این کندانس به دی ریتور جهت اکسیژن زدایی
4- پکیج تزریق مواد شیمیایی : به منظورتزریق مواد شیمیایی مناسب جهت حذف اکسیژن باقیمانده در آب وتزریق مواد معلق کننده رسوب وتزریق مواد جهت نگهداشتن PH آب در حد مطلوب از آن استفاده می شود .
5- تانک Blowdown جهت مهار کردن آب تخلیه شده از دیگ وخنک کردن این آب وهدایت آن به سیستم فاضلاب
 
6- تجهیزات نمونه برداری : جهت نمونه برداری آب از دیگ وسایر قسمت های مورد نیاز وخنک کردن آن از این تجهیزات استفاده می شود .
7- مخزن سوخت روزانه : جهت ذخیره سازی مقطعی سوخت وافزایش فشار در مکش پمپ سوخت از این مخزن استفاده می شود .
حجم مخازن ذکر شده و سایزنازلهای مربوطه وهمچنین طراحی مکانیکال این مخازن با طراحی Piping وشرایط سایت امکانپذیر بوده وماشین سازی توانایی تامین ونصب وراه اندازی موارد ذکر شده را بصورت پروژه های کلید در دست را دارد .
از لحاظ شرایط کنترلی واپراتوری مورد نیاز مشتری ، در هر سطحی که نیاز باشد امکانپذیر است . به نحوی که بنا به نیاز وخواست مشتری می توان شرایط زیر را ایجاد نمود :
1- استفاده از سیستمهای رله کنتاکتوری که قابلیت بسیار بالا وسادگی اپراتوری رادارد وبرای سایت های کوچک با اپراتور در محل توصیه می شود . در ضمن تجهیزات آن بسیار مناسب وقابل دسترس می باشد ودر بازار داخل قابل تهیه است .
2- استفاده از تجهیزات کنترلی میکروپرسسوری که کلیه اطلاعات مورد نیاز اپراتور مانند شرایط کارکرد مشعل ، مقدار بار بویلر ، میزان سطح آب ، مقدار TDS بویلر ، اشکالات احتمالی وسایر مشخصات را بصورت کامل در محل نشان داده وقابل انتقال به اتاق کنترل نیز می باشد . یعنی کلیه پارامترهای قابل اندازه گیری در اتاق کنترل هم قابل رویت است .
همچنین امکان تغییر سوخت گاز به گازوئیل ومازوت وبرعکس بدون خاموش کردن بویلر وحتی کاهش تولید بخار وجود دارد .
یا در شرایطی مانند به اشتراک گذاشتن چند بویلر بصورت اتوماتیک در این سیستم قابل دستیابی است . کنترل محصولات احتراق مانند O2 ، CO2 ، CO ، NOX در این سیستم درحد استاندارد جهانی قابل انجام است . ودارای تاییدیه جهانی NFPA ، CE ، UL نیز می باشد .
3- استفاده از PLC در کنترل بویلر که قابلیت اجرای تمام شرایط گفته شده در فوق را دارد .
لذا بر هیچکس پوشیده نیست که ماشین سازی اراک پتانسیل ها ، تجارب وسابقه فراوانی در زمینه های طراحی ، تامین ، ساخت ونصب این گونه سیستمها را دارد . بنابر این توانمندی آن را داشته که هر سفارشی را بنابه سلیقه ومتناسب با نیاز مصرف بخار تاسیسات مشتری ، به انجام برساند .

 

پیوند ها
خیابان طالقانی-بعد از تقاطع بهار-پاساژ روشن-طبقه سوم(اداری)-واحد ۱۲
تلفن ها : 
۷۷۶۰۹۰۷۲ - ۷۷۶۰۹۰۷۵ - ۷۷۶۲۵۶۹۳ - ۷۷۶۲۵۶۹  9821+   0912-2050609
فکس : ۷۷۵۰۴۰۰۶ 9821+
ایمیل : info@bokhargostar.ir 
تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به بخار گستر مهر ایرانیان می باشد.
طراحی سایت : ایران طراح